środa, 2 maja 2018

 NEUROEROTYKA -rozmowy o seksie i nie tylko  . PROF. JERZY VETULANI & Maria Mazurek.
WYD. ZNAK HORYZONT
.


A dziś crème de la  crème , rozkosz dla uszu i oka, pieszcząca moje zmysły poznawcze, językowe, wyobraźnię i potrzebę poszerzania horyzontów mądra książka na weekend.
Tego jednak ,że starczy na dłużej niż jeden wieczór Ci nie gwarantuję. Bo któż inny mógłby tak lekko i bezpruderyjnie , bez kagańca poprawności etycznej i religijnej , wprowadzać nas w temat seksu jeśli nie naukowiec – trochę celebryta , tęgi umysł o którym mówi się ,że „otarł się o Nobla” a równocześnie  bon vivat i radośnie czerpiący garściami z życia uwielbiamy prof. Jerzy Vetulani? Wiesz ,że był jednym z założycieli słynnej „Piwnicy pod Baranami”?

Ale od początku

Ach co to była za podróż! Z kartki na kartkę wpadałam głębiej i głębiej oderwać się nie mogąc , zaniedbując na chwilę obowiązki zawodowe i rodzinne. I nie żałuję. Od pierwszych do ostatnich słów uśmiechałam się żałując równocześnie ,że to ostatnia książka profesora, że tragiczna śmierć przerwała dopiero co rozpoczęty mój romans z jego twórczością…

Prof. Vetulani był światowej sławy neurobiologiem i psychofarmakologiem z umysłem „jak brzytwa”, którego wykłady zapełniały każdą salę. W ostatniej książce swoim niezwykłym poczuciem humoru , osobowością,  okrasza nam rozmowy o pozornie tematach trudnych i wymagających przygotowania. Nie czujemy się jednak ignorantami ( choć nimi jesteśmy) i w trakcie czytania nie musimy posiłkować się „wujkiem google” by zrozumieć wykład- wywiad rzekę, który to prowadzi z profesorem redaktorka Maria Mazurek. Pozornie  temat skomplikowanych chemiczno-biologicznych procesów dotyczących seksu, miłości, zdrad, identyfikacji płciowej człowieka ale nie tylko jako istoty wyższej lecz również jako małego puzzla w skomplikowanym świecie całej przyrody -podany jest nam jak tiramisu- czujemy szczęście i niedosyt.

Wszak najważniejszy jest seks… to on prowadzi do zapewnienia nam nieśmiertelności. Każda istota żywa, od jednokomórkowej bakterii czy wirusa po skomplikowany organizm człowieka ma za cel jedno – przekazać swoje geny dalej .

Dlaczego więc  powinniśmy jako nacja środkowoeuropejska szukać genów w odległych krajach , np. w Somalii i jakie korzyści z tego płynęłyby dla naszego potomstwa?
Czy naprawdę istnieją tylko dwie płcie?
Czy monogamia na którą się tak chętnie powołujemy , jest  pożądaną z punktu widzenia ewolucji?
Czy symbol wierności małżeńskiej – dwa łabędzie- naprawdę całe życie spędzają razem wychowując wspólnie potomstwo? Czy przypadkiem nie przyglądasz się  nad jeziorem rodzinie łabędziej złożonej z dwóch gejów i stadka dzieciaków? Bo mamusię chłopaki przegonili?
Czy zachowania etyczne są charakterystyczne tylko dla ludzi?
Czego nie wiesz a chciałbyś wiedzieć o Lewisie Carrollu, Henryku Sienkiewiczu czy Oskarze Wildzie?
Pigułka antykoncepcyjna to świadome dążenie naukowców czy skutek uboczny?
Dlaczego zakochani nie odczuwają potrzeby snu i jedzenia i jakie procesy zachodzą w mózgu przy wyborze partnera do przekazania genów?
Czy istnieje nadkobieta i supermężczyzna? I jakie mają cechy?
Czy człowiek powinien ,a jeśli tak , dlaczego , uprawiać seks po siedemdziesiątce?

Na te i wiele innych pytań odpowie Ci ta mądra jak sam profesor książka. Rozmowa wciągnie Cię jak czarna dziura , nawet jeśli nie interesujesz się prokreacją, biologią i neuroerotyką.

Wywiad-rzeka mądry jak sam profesor, lepszy niż najciekawszy kryminał , powieść obyczajowa i romans w jednym. Każda strona dostarczała mi i wrażeń poznawczych, smaczków językowych charakterystycznych dla stylu profesora, świetnej dawki anegdot i dykteryjek a przede wszystkim wiedzy w formie prostej , konkretnej i łatwostrawnej.
Jeśli nie masz na półce to uwierz, absolutne must have!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz